Saat 14:00 'e kadar verilen siparişleriniz aynı gün kargoya verilir.
cicek-search-right-icon_02
cicek-search-right-icon_04
cicek-search-right-icon_06

Çiçek Bakımı - Gül Bakımı

Çiçekler, hayatımızın her anına ortak olan kıymetli konuklardır. Bazen evimizi güzelleştirmek için bazen de sevgiyle büyütebilmek için çiçek alır ve yetiştiririz. Bazı günlerde ise; sevdiklerimiz tarafından gönderilir ve mutluluğumuza ortak olurlar.

Bakımını ne kadar doğru yaparsak o kadar çok güzelliklerini gösterirler. Bu sayfadan, evinize ortak olan, salon çiçeklerinin bakımı hakkında temel bilgileri edinebilirsiniz.

Çiçek bakmak, özen isteyen bir iştir. Doğru bakımını yapıp, doğru yere koyarsak istediğimiz sonuçları alabiliriz. Onların da canlı olduklarını unutmadan gereken özeni göstermemiz gerekir.

Çiçek bakımında güzel sonuçlar almak istiyorsak, toprağı ile ilgili bilgi sahibi olmalıyız. Her çiçeğin istediği toprak farklıdır. Bazı çiçekler kireçli topraklarda yetişirken bazıları bol humuslu topraklarda yetişir.

Sulama da önemli etmendir. Suyu çok seven bir çiçeği susuz bırakırsanız kurur. Aynı şekilde suya çok ihtiyaç duymayan bir çiçeğe fazla su verirseniz kökleri çürüyebilir.

Çiçeklerin konumu da gelişimlerini olumlu veya olumsuz etkiler. Birçok bitki hava akımından hoşlanmaz ve kapı aralıklarına konulduğu zaman yaprakları zarar görebilir.

Eğer çok fazla güneş istemeyen bir bitkiyi güneşi dik açı ile göreceği bir yere bırakırsanız aynı şekilde yaprakları solacak hatta ölecektir. Bu durum, ışık seven bir bitkinin güneşten mahrum bırakılması sonucu da görülebilir.

Bazı bitkiler ise günün belli saatlerinde güneş ışığı isterken belli saatlerinde de daha gölge alanlarda durmak isterler.

Bitkileri evlerimizde misafir ettiğimiz zaman onlara kendi doğal yaşam alanlarındaymış gibi bir ortam sağlamazsak, uyum sağlamakta güçlük çekeceklerdir. Bu sebeple onları yerleştirdiğimiz alanların uygun aydınlıkta ve ısıda olması gerekir.

Fazla ya da düşük sıcaklık deformasyonlara sebep olabilir.

EKVATOR GÜLÜ BAKIM TALİMATLARI

 • İstediğiniz bir vazonun 3/4 kadarını ılık su ile doldurun ve kutu içerisinde ki bitki besinini suyun içine boşaltıp karıştırın.
 • Dalların alt kısımının 2 cm üzerinden açılı olacak şekilde kesin.
 • ÖNEMLİ ! Gül yapraklarını su dolu vazoya yerleştirmeden önce dalların suyun içinde kalacak kısmında olan yaprakları koparın.
 • Hergün azalan suyu ilk günkü seviyesine gelene kadar doldurun.Güller suyu içecektir.
  günün sonunda bütün suyu boşaltın ve 1. adımı tekrarlayın.
 • Suyun içinde kalan yapraklar bakteri üremesine sebep olacaktır.

  DİKKAT ! Dalların üst kısmında dikenker olacaktır.

 • Güller açmaya başladıktan sonra kandilin en dışında kalan koruyucu yaprakları koparın.
 • Bu adımları takip ettiğiniz takdirde güllerinizin olabilecek en uzun sürede yaşayabileceğini garanti ediyoruz.

 

EKVATOR GÜLLERİ NEDİR ?

Ekvador Gül Yetiştirme Alanı
Yerli güle nazaran daha uzun ömürlü ve görsel açıdan da daha dolgun görünüme sahip Ekvador gülü, Güney Amerika ükesi Ekvador’dan ismini almaktadır. Ekvador gül ticaretinde dünya üzerinde haklı bir üne sahiptir. Gül, dışında gypsophilla, karanfil ve krizantem, astromelia, papatya, limonium ve 60’a yakın çeşitli kesme çiçek ihracatı gerçekleştirmektedir. Ekvador’da kesme çiçek ihracatına bağlı olarak; 103 bin kişinin istihdamı sağlanmakta, 837 milyon dolarlık bir mali değer üretilmektedir.

 

BAKIM İÇİN DOĞAL IŞIKLANMA EN BÜYÜK ETKEN

Ekvador güllerinin görsel açıdan bu derece güzel ve uzun süre dayanıklı olmasında en büyük etken elbette yetiştiği bölgedeki iklim şartları. Deniz seviyesinden yaklaşık 3 bin metre yüksekte bulunan arazide yetiştirilen güller, bu sayede daha uzun saplara ve daha iri çiçeklere sahip olmaktadır. İklim açısında bölge gülün yetiştirilmesine oldukça uygun bir ortam oluşturmaktadır. Uzmanlar bunda en çok güneşlenme süresinin uzun olması, kış aylarında dahi, doğal ışığa sahip olmasını gösteriyor. Ekvador’da güllerin büyük kısmı; Andes’teki Pichincha eyaletinde 2 bin 800 – 3 bin metre yükseklikte yetiştirilmektedir.

 

EKVADOR GÜL ÇEŞİTLERİ

Evkador gülleri son 30 yılda tüm dünyada hızla yayılmaktadır. Dünya üzerinden 80’den fazla ülkeye ihraç edilmektedir. En önemli özellikleri; uzun saplı, büyük kafalar ve yemyeşil yapraklara sahip olmaları denilebilir. Elbette diğer güllere göre uzun ömürlü oluşları da onlara sahip olmak isteyenler açısından en önemli özelliği. Ekvador’da 500’ün üzerinde farklı çeşit gül yetişirilmektedir. Bunların en meşhur olanları; Deep Purple, High Intense, Sweet Unique ve Topaz. Renk açısından bakıldığında ise şunu söyleyebiliriz; kırmızı başta olmak üzere, turuncu, mor ve pembe ağırlıklı renk tonlarına sahiptir.

 

SOLMAYAN GÜL NEDİR?

Bugünlerde herkes solmayan gülü merak ediyor.Cazibesiyle , birbirinden güzel renk alternatifleriyle çoğunluğu cezbediyor ve ”solmayan gül nedir?” dedirtiyor. Öncelikle; gül, en özel günlerin ayrilmaz bir parçası; sevdiklerinizi mutlu etmenin en güzel,en özel yoludur.Yıllar öncesinden saklayıp kuruttuğunuz gülleriniz vardır mesela. İşte şimdilerin gözdesi ”solmayan gül nedir ?” derseniz ; kurutmaya gerek kalmadan , uzun yıllar canlılığını koruyarak her daim gözünüzün önünde,evinizin en güzel köşesinde ,size sevdiklerinizi ya da sevdiklerinize sizi hatırlatacak ve sevginizi canlı tutacak bir alternatiftir.Ofisinİzde, evinizde hatta masa sunumlarında kullanabileceğiniz solmayan güller, sizi kendisine hayran bırakacaktır.

 

SOLMAYAN GÜL NASIL YAPILIR?

Ekvator bölgelerinde yetistirilen solmayan gülün aşılama islemine tohum halindeyken baslaniyor.Ardindan Belçika’da bir takım işlemlerden geçiyor.Önce haslaniyor ve sonrasinda özel bir sıvı enjekte ediliyor.Bu sekilde son halini aliyor.Bu işlemler yaklaşık bir hafta kadar sürüyor.Yapılan işlemler sonucunda canli güllerin fotosentez yapmalari engelleniyor.

 

SOLMAYAN GÜLÜN ÖMRÜ NE KADARDIR?

İşlemden geçerek fotosentez yapmasi engellenen solmayan güllerin ömrü bu sayede uzar.2-4 yıla kadar canlı ve taze görünümlerini korurlar. Doğru şekilde muhafaza ettiğiniz takdirde canlılık sürelerini uzatabilirsiniz.

 

SOLMAYAN GÜLLERİN BAKIMI NASILDIR?

Bu harika güllerin ekstra bir bakima ihtiyaci yoktur.Koruma metotları oldukça kolaydır.Dikkat edilmesi gereken bazi hususlar vardir .Bu hususlara dikkat ettiğiniz takdirde canlı ve taze kalma süresini uzatmış olacaksınız.Öncelikle özel cam kutusunda muhafaza ettiginiz sürece canlı ve taze görünümünü koruyacak; hem gözünüze hem gönlünüze, hem de evinize şenlik olacaktır. El ile temas etmemeye özen gösterin.Bu, canlılık süresini uzatacaktır. Direkt güneş ışığı almayan bir yerde muhafaza edildigi takdirde renginde solma da olmayacaktır. Su ile temas etmemesi ve nemli ortamdan kaçınmanız dikkat etmeniz gereken bir husustur.

 

SOLMAYAN GÜLLER SAĞLIĞA ZARARLI MIDIR?

İşlemden geçerek fotosentezi engellenen solmayan güllerin, insan sağlığına zarar vermediğine dair kalite belgeleri bulunmaktadir.

SEPETİM 0
SON GEZDİKLERİM 0